Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Wywołują ją najczęściej alergeny, przewlekłe zakażenia wirusowe albo bakteryjne, brak tolerancji na aspirynę, a także niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne. Astmę powodować mogą również niektóre czynniki zawodowe. Objawy astmy –  Schorzenie objawia się głównie napadami duszności, uczuciem ciężaru w klatce piersiowej, kaszlem oraz świszczącym oddechem.

Przy astmie można też zaobserwować nadmierną reakcję dróg oddechowych na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, do których zaliczyć można zimne powietrze, zanieczyszczenia powietrza lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Są to objawy na tyle charakterystyczne, ponieważ zwykle zdrowi ludzie są na owe czynniki odporni.

Rodzaje astmy

Medycyna wyróżnia dwa podstawowe rodzaje choroby – astmę atopową oraz astmę niealergiczną.

Pierwsza ujawnia się zwykle już w dzieciństwie i towarzyszyć jej mogą m.in.: atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa i zapalenie spojówek oczu. Objawia się ona napadowymi atakami choroby, które wywołane zostały przez alergeny. Astma niealergiczna natomiast pojawia się najczęściej u osób po 30 roku życia, a jej pierwsze ataki duszności ściśle wiążą się z przebytym zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Początkowo przybiera charakter napadowy, a nieleczona może doprowadzić do stałej duszności, która zaostrza się w wyniku każdej infekcji dróg oddechowych. Z uwagi na to, że aspiryna i niektóre leki zaliczane do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) również powodują astmę, wyróżnić można także dodatkowo tzw. astmę aspirynową.

Diagnostyka

Astma jest dobrze znaną chorobą, a jej symptomy są na tyle nasilone, że rozpoznanie jej przez lekarza nie powinno być problemem. Niestety, często sami pacjenci przez długi okres czasu nie podejrzewają u siebie tej choroby, a jej objawy traktują jako typowe schorzenia dróg oddechowych, które można wyleczyć domowymi sposobami. W tym wypadku kluczowym okazuje się być podejście lekarza do pacjenta i przeprowadzenie przez niego specjalnego wywiadu, opracowanego przez Międzynarodową Unię Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Prawidłowo przeprowadzony wywiad dostarcza wiadomości na temat częstotliwości objawów chorobowych, a także pozwala określić czynniki mogące powodować astmę.

Leczenie astmy

W przypadku astmy atopowej (alergicznej), podczas której zdiagnozowano alergeny uczulające, jedyną formą skutecznego leczenia jest ich wyeliminowanie ze środowiska chorego. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, choćby w przypadku, gdy objawy astmy nasilają się po kontakcie z zimnym powietrzem czy kurzem. W takich wypadkach podaje się pacjentom leki odczulające i rozkurczające oskrzela. Ta forma leczenia jest też stosowana w przypadku astmy niealergicznej, dodatkowo wzbogacając ją w leki przeciwzapalne. Skuteczne są też wszelkiego rodzaju glikokortykosteroidy wziewne, które szybko przynoszą ulgę podczas gwałtownych napadów choroby.

więcej o leczeniu astmy: http://www.astmatycy.net.pl/wszystko-o-astmie/leczenie/

Ważne! Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie opisane wyżej objawy astmy, koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza, bowiem późno rozpoznana i nieleczona astma może być groźna dla zdrowia.


Comments

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.