Jedną z najczęściej występujących chorób skórnych jest łupież. Zarówno ten na skórze owłosionej, jak i na skórze nieowłosionej, stanowi uciążliwy i niekomfortowy problem dużej części społeczeństwa. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży oraz u osób starszych. Dotyka głównie osoby rasy białej. Zazwyczaj leczenie przeprowadza się za pomocą ogólnodostępnych środków, choć bywają przypadki, gdy konieczna jest pomoc specjalisty.

Przyczyny łupieżu

Przyczyną łupieżu jest grzyb, który w nieodpowiednich warunkach rozwija się nadmiernie na naszej skórze, powodując drobnopłatowe łuszczenie się naskórka. W zależności od rodzaju łupieżu, może występować świąd i strupy. Czynnikami sprzyjającymi łupieżowi jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena. Zarówno zbyt rzadkie mycie głowy oraz ciała, jak i robienie tego zbyt często (wysuszanie skóry), nie wpływają pozytywnie na skórę.

Dodatkowo używanie kosmetyków modelujących włosy, na przykład pianek czy lakierów, może powodować łupież. Nie bez znaczenia są też farby, na które duża część kobiet ma uczulenie i które również mogą powodować łupież. Łupież szczególnie uciążliwy bywa jesienią i zimą, gdy z jednej strony tworzymy środowisko zacienione i ciepłe pod czapkami – idealne do rozwoju grzyba – a z drugiej wysuszamy skórę klimatyzacjami i ogrzewaniami.

Łupież skóry owłosionej:

  • Ten rodzaj łupieżu występuje najczęściej. Dzielimy go na łupież łojotokowy (tłusty) i zwykły (suchy). Ten pierwszy objawia się białymi, złuszczającymi się płatkami martwego naskórka oraz, w zaawansowanej formie, żółtymi strupami, przylegającymi do skóry głowy. Łupieżowi łojotokowemu towarzyszy uciążliwy świąd i stany zapalne.
  • Łupież zwykły charakteryzuje się białymi, przypominającymi puder, odpadającymi płatkami martwego naskórka. W zaawansowanej formie występuje świąd oraz białe, przylegające strupy. Oprócz tego skóra głowy jest sucha i ściągnięta.

Łupież skóry gładkiej:

  • Łupież Gilberta (różowy) – zmiany rumieniowe, złuszczające się o bladoróżowym kolorze. Za jedną z przyczyn powstawania uważa się wirusa opryszczki. Zazwyczaj nie wymaga leczenia, ustępuje po kilku dniach. Jeśli pacjent odczuwa duży dyskomfort, może stosować leki przeciwświądowe.
  • Łupież pstry – występujące na powierzchni całej skóry beżowe plamki. Podczas choroby mogą łączyć się w jedno większe przebarwienie. Bywa mylony z początkami bielactwa, gdyż zmiany łupieżowe są zwykle jaśniejsze od reszty ciała, co uwidacznia się szczególnie latem, gdy skóra jest opalona. W miejscach podrażnienia, skóra jest podrażniona i wysuszona. W leczeniu stosuje się leki antygrzybiczne.

Leczenie i profilaktyka łupieżu

W leczeniu łupieżu wykorzystuje się kosmetyki nawilżające i te zawierające cynk i smołę pogazową. Przydatne bywają również środki przeciwświądowe i witaminy, które należy uzupełniać, by nie powtórzyć sytuacji. Leki wykorzystywane w leczeniu łupieżu mają za zadanie zadbanie o prawidłowy proces odbudowywania warstwy naskórka. Jako profilaktykę powinniśmy stosować delikatne, najlepiej hipoalergiczne szampony i inne kosmetyki. Unikać przesuszania skóry głowy i reszty ciała, nosić przewiewną i wykonaną z naturalnych tkanin odzież. Powinniśmy również dbać, aby nasza dieta była odpowiednio urozmaicona.


Comments

2 komentarze

  1. Patryś on Listopad 21, 2016 11:45

    Też miewam łupież, ale zawsze dobrze wiem co jest jego przyczyną. Nie ma w tym żadnej wielkiej tajemnicy. Łupież pojawia się wtedy, gdy za słabo, albo za krótko spłukuje się włosy po myciu szamponem. Jak się porządnie spłucze, to łupież nie będzie występował. Ot i cała tajemnica śnieżących włosów.

  2. Bajkoludek on Listopad 22, 2016 10:55

    Łupież to po prostu grzybica, ale unika się tego słowa, żeby nie stygmatyzować ludzi. Bo grzybica kojarzy się nam bezpośrednio z brudem i brakiem dostatecznej higieny. A to normalna choroba zakaźna, którą można się zarazić niezależnie od tego co się robi i z kim i jak często myje się włosy.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.