ostroga piętowa - leczenie

Silny ból w spodniej części pięty nie zawsze oznaczać musi kłopoty ze ścięgnem Achillesa. Bardzo często objaw ten zwiastuje ostrogę piętową. Na szczęście mamy dziś całkiem sporo metod skutecznego pozbywania się tego rodzaju dolegliwości. Które z nich są najchętniej stosowane?

Czym jest ostroga piętowa

Ostroga piętowa przypomina haczykowate, kostne zwyrodnienie, które tworzy się w momencie stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Złogi odkładającego się w tym miejscu wapnia powodują właśnie tego rodzaju narośl, której objawem jest ostry ból. Choć na początku zwykle da się go znieść, po pewnym czasie atakuje nawet w czasie, gdy nogi nie są używane, np. w nocy. Pacjent w ciągu tygodni traci więc sprawność, co dodatkowo powoduje irytację i zmęczenie. Za główne przyczyny ostrogi piętowej specjaliści uznają nadwagę, otyłość, pracę w pozycji stojącej, zakładanie nieodpowiedniego obuwia i wiek (do zwyrodnień często dochodzi w podeszłym wieku).

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Ostroga piętowa (którą szczegółowo opisano tutaj) to typ schorzenia, które nie ustąpi samo. Wielu pacjentów bagatelizuje kłujący ból w stopie, odkładając wizytę u lekarza, co prowadzi tylko do pogorszenia sytuacji. Niezbędne jest zatem pójście do ortopedy, który prawidłowo zdiagnozuje problem i wyznaczy odpowiednią formę leczenia. Jedną z nich jest po prostu zażywanie leków, które uśmierzą dokuczliwy ból i złagodzą stan zapalny. Mogą być w postaci zastrzyków sterydowych bądź zwykłych, doustnych środków. Wraz z tego typu terapią można stosować inne metody.

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową to seria składająca się z kilku, niekiedy nawet kilkunastu bezbolesnych zabiegów, które działają na tkanki i ścięgna w stopie, bardzo skutecznie prowadząc do wyeliminowania zapalenia w obrębie pięty. Według statystyk, ponad 80% pacjentów powróciło do zdrowia po zastosowaniu tej nowoczesnej metody.

Jeśli chodzi o możliwości fizykoterapii, do leczenia narośli piętowej wykorzystywane jest również pole magnetyczne, ultradźwięki oraz laser. Tu również potrzebnych jest co najmniej kilka zabiegów – w przypadku laseroterapii każdy z nich kosztuje kilkadziesiąt złotych. Zauważalna jest jednak poprawa – ból staje się zdecydowanie mniejszy, podobnie jak stan zapalny.

Domowe sposoby leczenia ostrogi piętowej

Sposobem leczenia ostrogi piętowej jest również kinezyterapia. Choć zwyrodnienie wymaga zmniejszenia aktywności fizycznej, to jednak ćwiczenia rehabilitacyjne są bardzo istotne przy całej terapii. Każdy pacjent powinien wykonywać je zupełnie samodzielnie – niezbędna jest przy tym regularność i zdyscyplinowanie. Warto udać się także na specjalistyczne masaże, które poprawią krążenie i przyczynią się do pozbycia się anomalii. Bardzo ważna jest także zmiana butów – obcasy powinny zostać odłożone, a zamiast nich zaleca się obuwie płaskie, najlepiej wyposażone w wygodne wkładki ortopedyczne. W momencie, gdy żadna z metod nie zadziała, istnieje opcja wycięcia chirurgicznego narośli. Jest to jednak operacja, a więc inwazyjny sposób, dlatego trzeba zrobić wszystko, by był ostatecznością.

Warto również wspomnieć, że przy schorzeniu, jakim jest ostroga piętowa domowe leczenie może wesprzeć wymienione wcześniej metody. Odpoczynek, unikanie biegów i odpowiednie nawyki żywieniowe są bardzo ważne. Ponadto, w momencie silnego bólu, można posłużyć się lodem, kapustą, octem jabłkowym, sodą oczyszczoną czy chrzanem w celu zrobienia okładów.

Niektórzy polecają także urynoterapię. Leczenie ostrogi piętowej moczem może nie wydaje się najprzyjemniejsze, jednak ma naprawdę sporą rzeszę zwolenników, potwierdzających pozytywne doświadczenia odnośnie stosowania takiej metody.


Comments

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.