ból w czasie okresu

Wokół miesiączki narosło bardzo wiele mitów, jako że wciąż jest ona dla wielu osób tematem tabu. Warto jednak dowiedzieć się, jakie kwestie dotyczące miesiączki powinny zapalić nam lampkę ostrzegawczą w głowie.

Menstruacja – marker zdrowego stylu życia

Kobieta dojrzała to taka, u której cykl miesiączkowy jest regularny. U jednej może trwać on książkowe 28 dni, u innej – 24 lub 36 dni. Obserwacja swojego cyklu i prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego jest podstawą do samodzielnej oceny swojego stanu zdrowia i szybkiego weryfikowania nieprawidłowości. Gdy cykle są dłuższe lub krótsze, ale występują regularnie – nie ma powodów do obaw. Jedna kobieta będzie krwawiła przez 3 dni dość skąpo, inna zaś – około 5 dni, bardzo obficie i to również jest naturalnym stanem fizjologicznym.

Miesiączka w ciąży

Zdrowe odżywianie, brak lub niewielka ilość stresów, lekka aktywność fizyczna – to wszystko razem wzięte nie powinno powodować jakichkolwiek zmian w częstotliwości menstruacji. Naturalnie może pojawić się miesiączka w ciąży, w jej wczesnej fazie. Jest ona związana z procesem zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy i jeśli nie daje objawów bólowych – nie musi być oznaką poronienia. Również miesiączka po porodzie liczona od momentu porodu nie jest typową miesiączką, lecz krwawieniem z dróg rodnych, całkowicie naturalnym.

Miesiączka a ciąża

Regularna, trwająca od 3 do 5 dni miesiączka z umiarkowanym bólem i dyskomfortem jest stanem świadczącym o zdrowiu kobiety. Świadczy również o jej pełnej zdolności do zajścia w ciążę i rodzenia dzieci. To między innymi dlatego dziewczęta tuz po rozpoczęciu miesiączkowania lub kobiety w trakcie klimakterium powinny starać się albo nie uprawiać seksu, albo się zabezpieczać (więcej o tym zagadnieniu pod tym linkiem: http://abcprostaty.edu.pl/seks-w-czasie-miesiaczki-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze/). Ich ciała dają wyraźne sygnały o tym, że nie są jeszcze gotowe na ciążę lub nie są już w stanie utrzymać prawidłowej ciąży. Jeśli kobieta prawidłowo miesiączkuje i uprawia seks, wówczas okres spóźniający się o kilka dni w zdecydowanej większości jest oznaką tego, że niebawem powiększy się jej rodzina.

Zaburzenia cyklu miesiączki

Regularna, prawidłowa miesiączka jest oznaką tego, że z jej trybem życia oraz zdrowiem jest wszystko w porządku. Zmiany w tym obszarze mogą być spowodowane wieloma czynnikami, więc trzeba na nie uważać.

Antykoncepcja hormonalna pozwala zahamować cykl i miesiączkowanie, zamiast tego prowokując „krwawienie z odstawienia” podczas obowiązkowej 7-dniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji. Zaniechanie jej stosowania może wymagać wielu miesięcy, nim rytm menstruacyjny wróci do siebie.

Torbiele, nowotwory dróg rodnych zawsze skutkują zaburzeniami w pracy narządów rodnych i brakiem miesiączki lub jej wyraźnymi nieprawidłowościami. To dlatego każdy spóźniający się okres nie będący oznaką ciąży, wymaga gruntownych badań ginekologicznych.

Przewlekły stres – wolne rodniki sieją w naszym organizmie spustoszenie, narażając na destrukcję wielu różnych układów. Układ rozrodczy i hormonalny są szczególnie podatne na działanie stresu, dlatego często brak miesiączki lub rozregulowanie cyklu może świadczyć o konieczności ucięcia stresującej relacji.

Zbyt intensywne treningi fizyczne – aktywność fizyczna jest wskazana, jednak zbyt duży wysiłek fizyczny jest obciążeniem dla organizmu i może spowodować rozregulowanie hormonów, a co za tym idzie – cyklu.

Restrykcyjna dieta – ograniczenie pewnych składników diety może skutkować zaburzeniami hormonalnymi, które w pierwszej kolejności u kobiety zawsze odbijają się na prawidłowości miesiączkowania.


Comments

2 komentarze

  1. Maja on Czerwiec 9, 2018 10:39

    Jak zmieniłam pracę i poszłam do korpo żeby w końcu się finansowo odkuć, to od razu zaczęły się u mnie zaburzenia miesiączki. Nie żeby był jakiś wielki stres, ale im lepszy wynik, tym lepsza kasa, więc wiadomo, że każdy się sam nakręcał. Pół roku wytrzymałam i cała byłam rozregulowana. Żadna kasa nie jest tego warta.

  2. Lusia on Lipiec 17, 2018 20:35

    Po co marnować życie w korpo? Wszystkie moje przyjaciółki, które choćby na chwilę zatrudniły się w takich firmach miały opóźnione miesiączki. Albo nieregularne. A na urlopie wszystko się normowało jak ręką odjąć.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.