Choroby wywołane nadciśnieniem

Nie dopuść do rozwoju nadciśnienia - jedz zdrowo i dbaj o siebieNieleczone nadciśnienie najczęściej powoduje chorobę miażdżycową. Zbyt wysokie ciśnienie jest przyczyną zmian w tętnicach, często naczynia krwionośne są zwężone a ich ścianki zostają osłabione. Wtedy też odkłada się na nich cholesterol, dochodzi do powstawania złogów wapnia a wszystko to sprzyja rozwijaniu się blaszki miażdżycowej. Konsekwencją tej choroby jest mniejszy dopływ krwi do ważnych narządów jak serce czy mózg, co w istocie prowadzi nierzadko do zawału serca (poprzez tworzenie zakrzepów ) czy udaru mózgu (naczynka pękają lub mózg jest niewystarczająco dotleniony). Miażdżyca spowodowana nadciśnieniem często powstaje również w naczyniach oddalonych od tych narządów. Jej skutkiem jest wtedy silny ból, niemożność wykonywania najmniejszego wysiłku fizycznego a nawet upośledzeniu ruchowe.

Nadciśnienie może spowodować również niewydolność nerek. Nieleczona dolegliwość doprowadza do osłabienia naczyń krwionośnych również w tych organach. Najczęściej skutkiem tej choroby jest częściowa niewydolność, w skrajnych jednak przypadkach może dojść do całkowitego uszkodzenia tego organu.

Kolejnymi chorobami, które są wywołane nadciśnieniem są dolegliwości związane z narządami wzroku. Najczęściej dotyczą samej siatkówki oka, często powstaje retinopatia, czyli jej uszkodzenie, co skutkować może nawet utratą wzroku. Nadciśnienie oprócz uszkodzeń w tętnicach głównych charakteryzuje się także upośledzaniem tych mniejszych – włosowatych, które zaopatrują siatkówkę oka w składniki odżywcze i tlen.

Do najczęstszych chorób wywołanych nadciśnieniem zalicza się także demencja, czyli otępienie starcze. To występuje głównie u osób, u których nadciśnienie nie zostało zdiagnozowane lub jest nieleczone. Demencja powstaje wskutek niedotlenienia mózgu a wszystko za sprawą zwężeń naczyń krwionośnych, które są przyczyną złego przepływu krwi do mózgu.

Nadciśnienie ma tak naprawdę zły wpływ na wszystkie organy organizmu człowieka, nieleczone doprowadza do pogorszenia ogólnego stanu osoby cierpiącej na tą dolegliwość.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze2 komentarze

  1. Zurek on Marzec 29, 2013 21:31

    Pilnujcie się przede wszystkimi z lekami, które bierzecie. Ostatnio wybuchła afera z diklofenakiem, a co drugi mój sąsiad miał to przepisywane. Jak coś to prosić coś z naproksenem, bo od diklo zawału można dostać jak się okazuje…

  2. tomasz on Październik 8, 2013 22:19

    Ja na szczęście mogę zaufać swojemu lekarzowi. Przepisał mi amlator i wyniki mi się poprawiły. Zgadzam się jednak, że trzeba a leki uważać i nigdy nie brać nic bez konsultacji z lekarzem.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.