Czynniki ryzyka choroby nadciśnienia

Otyłość - częsty skutek złego odżywiania, to jedna z głownych przyczyn nadciśnienia tętniczego.Medycyna wyróżnia kilka głównych czynników ryzyka związanych z chorobą nadciśnienia. Do nich zalicza się przede wszystkim wiek. Ryzyko zachorowalności zwiększa się po ukończeniu 60 roku życia. Nie bez znaczenia jest również płeć – badania wykazują, iż na nadciśnienie częściej cierpią mężczyźni.

Czynnikiem ryzyka są także obciążenia genetyczne: większe prawdopodobieństwo zachorowalności ma osoba, u której w rodzinie wykryto chorobę nadciśnienia. Nawet jeśli ona sama nie zachoruje to z pewnością skoki ciśnienia na przykład w warunkach dużego stresu czy wysiłku fizycznego będą dużo wyższe aniżeli u osób, która nie jest obciążona nadciśnieniem genetycznie.

Ważnym czynnikiem jest również palenie papierosów. To przyczynia się do podwyższenia ciśnienia jeszcze na dwie godziny po wypaleniu papierosa. Dopiero po tym czasie wraca ono do normy. Podczas długotrwałego nałogu ciśnienie wreszcie jest stale podniesione i nawet podczas przerwy w paleniu nie powraca już do odpowiednich wartości.

Otyłość to kolejny czynnik ryzyka jaki wiąże się z chorobą nadciśnienia. Najczęściej wiąże się on z chorobą cukrzycowa i zaburzeniami metabolicznymi, które skutecznie podnoszą poziom ciśnienia krwi. Aż dwa razy częściej rozpoznaje się nadciśnienie u osób, które mają problemy z nadwagą, dlatego tak istotne jest przestrzeganie diety ubogiej w sól i tłuszcze przez osoby, które są z powodów chociażby genetycznych w grupie ryzyka.

Istotnym czynnikiem ryzyka jest również otoczenie, głównie to stresogenne oraz brak aktywności fizycznej.

Warto wspomnieć, iż czym więcej czynników można wymienić u jednej osoby tym szansa wystąpienia u niej nadciśnienia będzie większa.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętniczeName (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.