Diagnostyka nadciśnienia

ciśnieniomierz - podstawowy przyrząd do badania ciśnienia krwiGłównym problemem w wystawieniu diagnozy dotyczącej nadciśnienia jest brak objawów tej choroby w początkowej fazie. Ponadto najczęstszym objawem, jeśli już występuje są nawracające bóle głowy – te jednak często mylone są ze stanami migrenowymi. O tym, że pacjent cierpi na nadciśnienie może świadczyć dopiero fakt zawału serca czy udaru mózgu.

Diagnoza tej choroby zwykle następuje przy okazji innej dolegliwości i innych badań z nią związanych.

Aby wykryć nadciśnienie najczęściej wykonuje się pomiar ciśnienia za pomocą aparatu sfingomanometru. Choć badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne a jego wykonanie wydaje się proste trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników towarzyszących.

Jeśli potrzebujesz ciśnieniomierza, bogatą ofertę znajdziesz na stronie Ciśnieniomierze 24 – http://cisnieniomierze24.pl/

Przede wszystkim pacjent na 30 minut przed badaniem nie może palić papierosów ani pić kawy – te produkty przyczyniają się do błędnego pomiaru ciśnienia, gdyż zawyżają ciśnienie. Badanie ciśnienia nie powinno być również wykonywane bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Badany powinien spoczywać w pozycji siedzącej.

Co istotne, chorobę nadciśnienia można zdiagnozować dopiero po kilkakrotnym, regularnym badaniu ciśnienia. Jednorazowy pomiar da niewielki obraz rzeczywistego stanu rzeczy, dlatego już podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zbadać ciśnienie dwukrotnie w 2 minutowych odstępach czasu.

Nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystywanym do diagnostyki nadciśnienia jest Holter ciśnieniowy. Za jego pomocą pomiar ciśnienia odbywa się u pacjenta przez całą dobę, dzięki czemu pozwala uzyskać bezbłędne wyniki.

W diagnostyce nadciśnienia nie bez znaczenia jest również dokładny wywiad lekarski, podczas którego duży nacisk powinno kłaść się na skojarzenie typowych objawów właśnie z tą dolegliwością.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętniczeName (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.