Leczenie nadciśnienia

ruch jest doskonałym środkiem na leczenie nadciśnieniaWylicza się, iż w Polsce na nadciśnienie cierpi blisko 5 milionów osób. Oczywiście liczba ta jest sporo większa biorąc pod uwagę fakt, iż choroba we wczesnym stadium najczęściej nie daje żadnych objawów i diagnozowana jest przy okazji innej choroby, przypadkowo.

Leczenie nadciśnienia przebiega najczęściej dwutorowo. Oprócz podawania leków farmakologicznych również ważna jest zmiana trybu życia. To właśnie od tego rodzaju modyfikacji rozpoczyna się leczenie. Trwa ono przeważnie od 3 do 6 miesięcy – dopiero po tym okresie, kiedy okazuje się nieskuteczne wprowadza się leczenie farmakologiczne.

Do głównych zaleceń zmiany czynników życia i leczenia nadciśnienia zalicza się przede wszystkim:

 1. pozbycie się nadwagi,
 2. dieta bezsolna lub z ograniczeniem soli,
 3. zakaz palenia papierosów,
 4. zwiększenia aktywności fizycznej,
 5. ograniczenie lub całkowity zakaz spożywania alkoholu,
 6. ograniczenie sytuacji stresowych.

W przypadku leczenia farmakologicznego wszystko zależy od stanu choroby u pacjenta. Lekarz może zalecić leczenie na zasadzie monoterapii, czyli leczenie jednym lekiem, zwykle z grupy hipotensyjnych lub leczenie skojarzone, czyli to kilkoma lekami naraz. To po pierwsze będzie miało większą siłę działania i jest stosowane w przypadku dużych wartości choroby, do drugie jest stosowane zawsze w przypadku kiedy nadciśnieniu towarzyszy inna choroba, na przykład miażdżyca czy cukrzyca.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze2 komentarze

 1. Ola on Sierpień 29, 2013 00:20

  Najskuteczniejszym sposobem na leczenie nadciśnienia to zmiana swojego dotychczasowego trybu życia! Moi drodzy, niestety siedzenie przy kompie czy przed telewizorem i brak ruchu nie pozwoli wam wyleczyć się z nadciśnienia. Trzeba zacząć więcej się ruszać, wystarczy nawet codzienny spacer czy basen a już będzie lepiej. Do tego dodatkowo dobra dieta na nadciśnienie i możecie cieszyć się zdrowiem…

 2. Agnieszka on Październik 8, 2013 22:13

  Rzuciłam palenie, praktycznie nie używam soli, staram się ćwiczyć w tygodniu. Leki, a właściwie jeden lek amlator, biorę żeby obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i poziom złego cholesterolu, który niestety jest wynikiem posiłków w fastfoodach.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.