Nadciśnienie pierowotne
Wyróżnia się kilka rodzajów nadciśnienia: pierwotne, wtóre oraz przednadciśnienie. Najczęściej występujące jest nadciśnienie pierwotne, które jako samoistne objawia się u 90% pacjentów cierpiących na tą chorobę.
Pojawia się głównie pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i początkowo nie daje żadnych objawów. W tym przypadku niemożliwe jest również zdiagnozowanie głównej przyczyny powstania nadciśnienia, to powstaje wskutek równoczesnego działania kilku czynników ryzyka określanych przy nadciśnieniu. W takiej sytuacji niezwykle trudno jest usunąć interwencją medyczną przyczynę jego powstania.
Najczęstszym powodem powstania nadciśnienia pierwotnego są czynniki genetyczne (nieuchronne) oraz te środowiskowe. Coraz więcej dowodów świadczy o możliwości dziedziczenia tej choroby. U potomków osób cierpiących na nadciśnienie z dużym prawdopodobieństwem również ono wystąpi. Co więcej, nawet, gdy jeden z rodziców osoby o prawidłowym ciśnieniu cierpi na nadciśnienie u tejże osoby zauważa się szybszy wzrost ciśnienia w sytuacjach stresowych czy podczas dużego wysiłku fizycznego.
Do czynników środowiskowych zaliczyć natomiast można otoczenie, w jakim przebywa chory. Rodzaj uprzemysłowienia miasta, warunki mieszkalne, codzienny byt oraz tryb życia, sytuacja zawodowa a nawet dieta – zbyt duża ilość spożywanej soli również może wywołać nadciśnienie pierwotne.