Nadciśnienie pierowotne

Wyróżnia się kilka rodzajów nadciśnienia: pierwotne, wtóre oraz przednadciśnienie. Najczęściej występujące jest nadciśnienie pierwotne, które jako samoistne objawia się u 90% pacjentów cierpiących na tą chorobę.

Pojawia się głównie pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i początkowo nie daje żadnych objawów. W tym przypadku niemożliwe jest również zdiagnozowanie głównej przyczyny powstania nadciśnienia, to powstaje wskutek równoczesnego działania kilku czynników ryzyka określanych przy nadciśnieniu. W takiej sytuacji niezwykle trudno jest usunąć interwencją medyczną przyczynę jego powstania.

Najczęstszym powodem powstania nadciśnienia pierwotnego są czynniki genetyczne (nieuchronne) oraz te środowiskowe. Coraz więcej dowodów świadczy o możliwości dziedziczenia tej choroby. U potomków osób cierpiących na nadciśnienie z dużym prawdopodobieństwem również ono wystąpi. Co więcej, nawet, gdy jeden z rodziców osoby o prawidłowym ciśnieniu cierpi na nadciśnienie u tejże osoby zauważa się szybszy wzrost ciśnienia w sytuacjach stresowych czy podczas dużego wysiłku fizycznego.

Do czynników środowiskowych zaliczyć natomiast można otoczenie, w jakim przebywa chory. Rodzaj uprzemysłowienia miasta, warunki mieszkalne, codzienny byt oraz tryb życia, sytuacja zawodowa a nawet dieta – zbyt duża ilość spożywanej soli również może wywołać nadciśnienie pierwotne.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętniczeName (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.