Nadciśnienie w ciąży

nadciśnienie w ciąży - diagnoza, powikłania i leczenieNadciśnienie w okresie ciąży występuje u 5-9% kobiet ciężarnych. Zaliczane jest do chorób powikłań ciążowych, jednak ważne jest, by lekarz prowadzący rozróżnił sytuację, w której ciężarna chorowała na nadciśnienie już przed błogosławionym stanem oraz tą, w której nadciśnienie pojawiło się u kobiety podczas ciąży – to ujawnia się najczęściej po 20 tygodniu ciąży a jego przyczyną jest nieprawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Najczęściej rodzaj nadciśnienia, który zaczął rozwijać się w okresie ciąży wraz z jej zakończeniem ustąpi samoistnie.

Nieleczone nadciśnienie o dużych wartościach jest najczęstszą przyczyną śmierci matki lub płodu i noworodków.

W przypadku kobiety ciężarnej, która cierpiała na nadciśnienie już przed ciążą stosuje się ten sam rodzaj leczenia farmakologicznego– o ile nie zagraża płodowi. W przypadku kobiet, u których zaobserwowano rozwój nadciśnienia dopiero w ciąży zalecany jest przede wszystkim wypoczynek. Ten powinien odbywać się na lewym boku, by poprawić przepływ krwi w łożysku i wynosić minimum 2 godziny w ciągu dnia.

Kobietom w ciąży, u którym zdiagnozowano nadciśnienie zaleca się również dietę z ograniczeniem soli.

Jeżeli nadciśnienie w okresie ciąży występuje w niewysokich wartościach nie zaleca się leczenia farmakologicznego. Jeśli występuje jednak w znacznym stopniu lekarz przepisuje leki, tutaj duże znaczenie mają środki moczopędne.

Pomimo długoletnich badań nad występowaniem nadciśnienia tętniczego do dziś nie wynaleziono metody jej zapobiegania. U kobiet w ciąży występuje ono najczęściej jeśli ciężarna jest poniżej 20 roku życia bądź powyżej 40 rokiem życia. Niejednokrotnie występuje w ciąży mnogiej lub podczas pierwszej ciąży.

Nieleczone nadciśnienie w ciąży wywołać może stan przedrzucawkowy, gdy przy tej choroby występuje białko w moczu bądź rzucawka, która objawia się drgawkami i jest bezpośrednim zagrożeniem życia dla matki i dziecka.

U ciężarnej nadciśnienie może spowodować zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność nerek, niewydolność krążenia czy uszkodzenie i pęknięcie wątroby.

Nadciśnienie jest równie niebezpieczne dla płodu, które wywołać może wcześniactwo, niedotlenienie wewnątrzmaciczne, zahamowanie wzrostu czy odklejanie się łożyska a nawet zgon wewnątrzmaciczny.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze1 komentarz

  1. Agnieszka on Sierpień 28, 2013 00:20

    A ja słyszałam, że nadciśnienie w ciąży nie jest niczym aż tak strasznym. Moja koleżanka, która urodziła już 4 dziecko (tak, w tych czasach to jeszcze możliwe 🙂 ) od 2 dzieciaczka miała nadcisnienie w ciąży – przy każdym dziecku. Jak urodziła, nadciśnienie znikało a ciśnienie tętnicze krwii powracało do normy. Zaszła w kolejną ciąże – znów skakało. Ciekawe zjawisko. Ale w ciaży nie brała na to żadnych leków.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.