Nadciśnienie wtórne

Nadciśnienie wtórne

Nadciśnienie wtórne to rodzaj choroby, która występuje tylko u 10% pacjentów cierpiących na nadciśnienie w ogóle. Pozostała ich część choruje na nadciśnienie pierwotne. Taki stan wylicza się u pacjentów dorosłych, natomiast u dzieci jest zupełnie odwrotnie. To właśnie nadciśnienie wtórne występuje najczęściej.

Tej rodzaj nadciśnienia powstaje wskutek innej choroby, patologii organizmu. Nierzadko objawia się nagle i od razu w dużych wartościach. Początkowo jego leczenie może nie przynosić skutków.

Przyczyną nadciśnienia wtórnego jest najczęściej choroba nerek. Te zainfekowane produkują substancję, która zwęża naczynia krwionośne. Nadciśnienie tego typu występuje również przy okazji torbieli nerek, wodonercza, miażdżycy naczyń nerek, niewydolności nerek czy zespole Gordona i chorobach nowotworowych.

Choroby nerek to tylko niektóre z tych, jakie wywołać mogą nadciśnienie. Te powstaje również wskutek bezdechu, nadczynności czy niedoczynności tarczycy, chorób neurologicznych jak zaburzenia układu nerwowego.

Nadciśnienie wtórne występuje również przy okazji ciąży – to może doprowadzić w skrajnych przypadkach do rzucawki lub odklejenia się łożyska czy niedotlenienia płodu.

Ważną przyczyną jest także ciągłe życie w dużym stresie. Tutaj niezwykle istotna jest stresogenna praca, ale również warunki domowe. Niejednokrotnie nadciśnienie wtórne powstaje, gdy chory jest w okresie około operacyjnym bądź ma zaburzenia hormonalne, niejednokrotnie objawia się w okresie abstynencji u osób uzależnionych.

Nadciśnienie wtórne u dzieci

U dzieci najczęściej nadciśnienie wtórne spowodowane jest chorobami naczyń nerwowych i aorty. Również choroby nadnerczy, tętnic nerkowych i guzy w tych narządach są nierzadko przyczyną nadciśnienia. Zazwyczaj w przypadku dzieci choroba jest wykrywana w pierwszych tygodniach życia i leczy się ją tymi samym lekami, co w przypadku osób dorosłych, lecz w mniejszych dawkach.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze2 komentarze

  1. Andrzej on Marzec 26, 2013 08:58

    Mam nadciśnienie związane niestety z moją tuszą – mam nadwagę ok 23 kg, i po prostu mam z tego powodu nadciśnienie. Mam pytanie do Was, chce się wziąć za siebie i zacząć ćwiczyć (dziecko w drodze, nie chce żeby na starość było bez ojca!) czy polecicie mi od czego zaczać? Chciałbym biegać, wydaje mi się ze to dobra opcja – ale do tej pory moje życie fizyczne, tj aktywność fizyczna ograniczała się do zawiązania buta, i to też z wysiłkiem. I pytanie czy sobie przypadkiem nie zaszkodzę bardziej niż pomogę, zaczynając biegać z taką nadwagą i nadciśnieniem? Z góry dzięki za odpowiedź.

  2. Daniel on Sierpień 28, 2013 00:11

    Niestety, nadciśnienie i nadwaga to złe połączenie. Andrzej, dobrze że zaczynasz kombinować i próbowac ratować swoje życie – tak trzeba tak to nazwać, gdyż nadciśnienie jest bardzo groźne. Proponuję, abyś skonsultował całą sprawę z lekarzem i następnie udał się do jakiegoś klubu fitness, gdzie po konsultacji z dobrym terenerem, możesz bez problemu zacząć pracę nad swoim zdrowiem. Powodzenia zarówno wytrwałości jak i ustąpienia nadciśnieniu!

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.