Norma ciśnienia krwii

Powszechnie uważa się, iż właściwe ciśnienie powinno wynosić 120 mmHg/80 mmHg. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę wiek czy płeć badanego może okazać się, że dla różnych grup istnieją odchylenia od normy. Na przykład dzieci mają zwykle niższe ciśnienie krwi aniżeli dorośli. Im człowiek starszy tym ciśnienie wzrasta, dlatego ważnym czynnikiem ryzyka zachorowalności na nadciśnienie jest właśnie wiek – szczególnie u osób powyżej 60 roku życia.

Częściej wyższe ciśnienie mają również mężczyźni, oni też są bardziej narażeni na tą dolegliwość.

Prawidłowe ciśnienie u dorosłego człowieka waha się w przedziałach od 120 mmHg do 129 mmHg (górne) i od 80 mmHg do 84 mmHg (dolne).

Wyróżnić można także prawidłowe ciśnienie wysokie, które mieści się w granicach od 130 mmHg do 139 mmHg (górne) i od 85 mmHg do 89 mmHg (dolne).

O nadciśnieniu łagodnym możemy mówić kiedy ciśnienie górne jest w granicach od 140 mmHg do 159 mmHg a dolne od 90 mmHg do 99 mmHg.

Nadciśnienie umiarkowane mieści się w granicach od 160 mmHg do 179 mmHg jeśli chodzi o ciśnienie górne i od 100 mmHg do 109 mmHg biorąc pod uwagę ciśnienie dolne.

Nadciśnienie ciężkie diagnozuje się w przypadkach, gdy ciśnienie pacjenta mieści się w granicach od 180 mmHg wzwyż jeśli chodzi o ciśnienie górne i od 110 mmHg wzwyż biorąc pod uwagę ciśnienie dolne.

Swoje ciśnienie możesz zmierzyć, korzystając z automatycznych ciśnieniomierzy – wejdź i kup.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętniczeName (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.