Profilaktyka w nadciśnieniu

Ciśnieniomierz pomoże w reguralnym kontrolowaniu ciśnienia krwiiChorzy na nadciśnienie powinni przede wszystkim poddać się kuracji farmakologicznej – jeśli tak zaleca lekarz bądź w początkowej fazie choroby zmienić tryb życia.

Najważniejsza kwestią jest dostarczenie organizmowi dużo tlenu, a więc zalecana jest aktywność fizyczna (np. jazda na rowerze czy fitness).

Cierpiący na tę dolegliwość koniecznie musi rozstać się z nałogiem palenia papierosów i ograniczyć spożywanie alkoholu. Również dobra dieta, ta, która eliminuje sól jest wskazana w profilaktyce nadciśnienia.

Pacjent powinien unikać także sytuacji stresujących, zmienić styl życia na bardziej relaksujący ze wskazaniem minimum 2 godzinnego wypoczynku w ciągu dnia.

Chory na nadciśnienie musi regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia. Ważne jest, aby robił to prawidłowo (w pozycji siedzącej, po wypoczynku), najlepiej podczas każdej rutynowej wizyty lekarskiej. Warto dokonywać także regularnych kontroli cholesterolu we krwi. Podwyższony może prowadzić do miażdżycy. Pacjentowi, u którego wykryto nadciśnienie zaleca się również badanie cukru.

Lekarze często zalecają również przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Ten dostępny jest bez recepty i skutecznie zapobiega zawałom serca i udarom mózgu (które niejednokrotnie są właśnie przyczyną nadciśnienia).


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętniczeName (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.