Techniki pomiaru ciśnienia

Najbardziej powszechną techniką pomiaru nadciśnienia jest metoda Korotkowa polegająca na osłuchiwaniu. Jest to tradycyjny sposób badania, który jest całkowicie bezbolesny, natomiast wymaga od badającego pewnej wprawy i umiejętności.

Przede wszystkim wykorzystywany aparat i stetoskop musi być sprawny i dokładny, mankiet, który zakłada się na przedramię pacjenta musi być dostosowany do rozmiaru ramienia.

Badany pacjent powinien być w pozycji siedzącej, pomiar ciśnienia musi się odbyć minimum 5 minut po wysiłku fizycznym chorego.

Mankiet powinien by założony na około 2 cm od łokcia wzwyż – na wysokości serca. Następnie należy napompować mankiet tak, by nastąpiło zamknięcie tętnicy, po czym ma nastąpić powolne zwalnianie powietrza. Ciśnienie górne notuje się, gdy słychać dwa wyraźne dźwięki odpowiadające biciu serca. Ciśnienie dolne notuje się natomiast kiedy dźwięki zanikają. W razie nieudanej próby badania kolejne można wykonać po około 2 minutach.

Najdokładniejszym aparatem jest ten rtęciowy, który jest zazwyczaj wykorzystywany w gabinetach lekarskich. Na rynku jest dostępny także aparat sprężynowy – ten należy do tych najtańszych, ale niestety najmniej dokładnych.

Obecnie na rynku dostępne są ciśnieniomierze elektryczne z mankietem. Dzięki nim pomiar nadciśnienia jest w dużym stopniu ułatwiony, ponieważ aparat samodzielnie wyczuwa prawidłowe ciśnienie. Ciśnieniomierze do użytku domowego zazwyczaj posiadają wbudowany stetoskop w mankiet, co znaczenie ułatwia badania jedną ręką.  Aparty do mierzenia ciśnienia, potocznie zwane ciśnieniomierzami kupisz na stronie cisnieniomierze24.pl

Aby dokonać dokładnej diagnostyki nadciśnienia u pacjenta wykorzystuje się współcześnie Holter ciśnieniowy. Za pomocą tej metody pobierane są dane dotyczące ciśnienia krwi u pacjenta przez całą dobę. To badanie również jest nieinwazyjne i bezbolesne.


Poradnik dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze1 komentarz

  1. Dorotka on Sierpień 16, 2013 03:25

    Ostatnio zaszłyszałam opinię na temat ciśnieniomierzy tych nowoczesnych – naramiennych, że nie są one zbyt dokładne. Jedyne dokładne pomiary ciśnienia podobno można wykonać samodzielnie, jeśli ma się zwykłe słuchawki lekarskie i odbierza czas. Czy to prawda, czy tez te wszystkie automatyczne i półautomatyczne ciśnieniomierze dają dobre wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego?

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Napisz coś na temat nadciśnienia. Podziel się swoimi doświadczeniami.